Maszyny CNC (Computerized Numerical Control) – czyli komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych. To coraz powszechniejszy typ frezarek, obrabiarek - tokarek, elektrodrążarek i wielu innych maszyn. Stanowią ważny element w pracy operatorów CNC i programistów CNC – stosowane są w przedsiębiorstwach produkcyjnych.
Komputeryzacja maszyn typu obrabiarka CNC wcale jednak nie oznacza, że rola ludzi przy tego rodzaju urządzeniach jest mniej ważna. Programowanie maszyn CNC to spore wyzwanie przeznaczone dla specjalistów wysokiej jakości. Podobnie jest już podczas wykonywania pracy przez operatorów – nadzór i znajomość tematu są niezwykle istotne.
Za działanie obrabiarek CNC odpowiada system sterujący, który do tego wykorzystuje mikrokomputer zarządzający całym mechanizmem. Dzięki pracy urządzenia w zamkniętym układzie zwrotnym – jego precyzja i powtarzalność powoduje, że każdy element maszyn CNC powraca do swojego początkowego położenia po wykonaniu określonej wcześniej pracy. Wszystko to zostało wcześniej zapisane w kontrolerze według ustalonych założeń.
Proces programowania maszyn CNC przebiega dwuetapowo. Na początku przeprowadzamy projektowanie wspomagane komputerowo (CAD), które później musi być zakodowane na język przystępny dla maszyny. Dopiero po tych czynnościach może nastąpić obróbka CNC.
Jak w praktyce wygląda programowanie obrabiarek? Przede wszystkim jest to wprowadzanie alfanumerycznego kodu, który korzysta z zaimplementowanego w nie interfejsu użytkownika. Interfejs pozwala na szereg działań, takich jak:
Jeśli chodzi o wiedzę potrzebną do programowania obrabiarki CNC – warto posiadać umiejętności z różnych dziedzin takich jak: programowanie, fizyka, wyobraźnia przestrzenna czy kreatywność. W przeszłości standardem było umieszczanie kodu do urządzeń ręcznie, teraz często zajmują się tym nośniki z napisanym wcześniej programem sterującym. W czytniku instrukcje poprzez konwersję są przekładane na zrozumiały dla obrabiarki system impulsów elektrycznych – CAM. Zaimplementowany tam dekoder rozdziela informacje odnośnie wymiarów, toru ruchu narzędzi czy kształtu.
Najważniejszym zadaniem operatora CNC jest umiejętność obsługi specjalistycznych maszyn, które najczęściej są już sterowane komputerowo i numerycznie. Dzięki nim w przedsiębiorstwach produkcyjnych jest możliwość realizacji obróbki tworzyw sztucznych i metali
Specjaliści, którzy wykonują tego typu pracę muszą przejść właściwie dobrane kursy, a ich wiedza powinna być zaawansowana. A więc czym zajmuje się operator CNC?
Operator CNC:Z kolei programista CNC to ekspert w zakresie programowania urządzeń numerycznych sterowanych komputerowo. Wymagane jest duże doświadczenie i wiedza, by programista samodzielnie opracowywał projekty dotyczące danego produktu, a następnie wdrażał je w konfigurację sterowania tokarki, frezarki czy wykrawarki.
A więc wymagania wobec programistów CNC to:Zapraszamy do skorzystania z oferty AJAN POLSKA światowego lidera w produkcji maszyn CNC do cięcia plazmowego, tlenowego,laserowego i wielu innych usług.