W obecnym czasie maszyny CNC stanowią dla współczesnego przemysłu wyznacznik bezkonkurencyjnej wydajności, precyzji oraz szybkości działania. Urządzenia sterowane komputerowo spowodowały ogromną zmianę sposobu myślenia o masowej i seryjnej produkcji oraz automatyzacji linii wytwórczej. Pomimo wielu zalet, potrzebny jest regularny serwis maszyn CNC. Niezwykle istotny jest zatem sposób, w jaki należy prowadzić naprawy tego typu urządzeń.
Jak wygląda typowy proces serwisowania maszyny CNC?
Nowoczesny i efektywny serwis maszyn CNC to całościowy zespół działań obejmujących sprawdzenie wszystkich podzespołów maszyn. Ważna jest też sprawna lokalizacja przez profesjonalnego serwisanta wszelkich typów usterek. Proces ten obejmuje kontrolę stanu automatyki i podzespołów elektronicznych. Oprócz tego istotny jest przegląd elementów mechanicznych (zużywające się łożyska, wrzeciona, głowice). Często trzeba też sprawdzać elementy odpowiedzialne za pozycjonowanie oraz układ chłodzenia, który może ulec awarii pomp podających chłodziwo oraz rozszczelnieniu fragmentów instalacji.
Prawidłowy serwis maszyn CNC obejmuje: kontrolę stanu poszczególnych elementów, czyszczenie komponentów, odpowiednie smarowanie, wymianę elementów eksploatacyjnych. Odpowiednie użytkowanie i konserwacja sprzętu jest także obowiązkiem operatora, który powinien czyścić urządzenie, smarować niektóre części ruchome oraz narzędzia, usuwać kurz i sprawdzać, czy czujniki optyczne nie są pokryte brudem. Ważna jest też kontrola szafki elektrycznej oraz otworów wentylacyjnych. Dzięki tym czynnościom można wykryć potencjalne usterki z wyprzedzeniem i szybko podjąć działania naprawcze. Używanie do obróbki uszkodzonego urządzenia może spowodować poważniejsze uszkodzenia oraz utratę gwarancji. Poza mechanicznymi aspektami urządzenia niezbędna jest również kalibracja systemu sterującego, przekładni oraz serwomotorów, a także testy interfejsu i oprogramowania. Z powodu dużego zróżnicowania maszyn przy wyborze serwisu maszyn CNC trzeba wziąć pod uwagę producenta oraz specyfikację konkretnego modelu.
Skuteczny serwis maszyn CNC wymaga znajomości kwestii związanych z mechaniką czy ślusarstwem, a przede wszystkim realizacji zadań z obszaru automatyki przemysłowej i robotyki.
Najczęstsze usterki i rozwiązania w przecinarkach plazmowych
Problem:
Jedną z sytuacji awaryjnej przecinarki plazmowej CNC jest zaprzestanie jej działania, pomimo że system działa, a pistolet tnący przesuwa się w jednym kierunku lub nie. Jeśli naciśnięcie dowolnego klawisza (np.przycisku pauzy) nie pomaga, maszyna może być zablokowana.
Rozwiązanie:
Serwis przecinarek plazmowych powinien zająć się usunięciem zakłócenia, gdy moc plazmy jest uziemiona za pomocą obrabiarki. Następnie należy dodać element dystansowy do silnika. Kiedy płomień zostanie wystrzelony, naprawiający urządzenie powinien zwrócić uwagę, czy przełącznik tnącego tlenu znajduje się w łuku.
Problem:
Jeśli maszyna przestaje działać, system działa normalnie, a obcinarka zatrzymuje się lub jest tylko osią, może to oznaczać, że chodzący silnik jest zablokowany.
Rozwiązanie:
W przypadku awarii silnika serwis przecinarek plazmowych powinien sprawdzić, czy obrabiarka się zacięła i zachować stabilność maszyny.
Problem:
Nienormalna praca silnika włącza alarm jazdy i wysyła komunikat, że maszyna jest uszkodzona. Maszyna plazmowa ma uziemienie zakłóceń o wysokiej częstotliwości. Wtedy zepsute jest łożysko lub silnik.
Rozwiązanie:
Trzeba określić, czy kod napędu jest poprawny. Może on wymagać ponownego zaprogramowania niezależnie od tego, czy zielone światło kierowcy jest jasne, okablowanie przemiennika częstotliwości jest mocne, czy też ma moc 380 V.
Problem:
Przecinarka plazmowa CNC nie działa, limit miękki systemu jest na miejscu, a limit wypychania maszyny tnącej jest przekroczony, możliwe jest trafienie 2 wyłączników krańcowych. Linia silnika została utracona, więc alarm napędu wykazuje zakłócenia zasilania plazmowego.
Rozwiązanie:
Konieczne jest wtedy uziemienie zasilania i wyłączenie opcji pilnego zatrzymania. Maszynę należy otworzyć przed uruchomieniem.
Jak poprawnie serwisować maszyny laserowe CNC?
Konserwacja maszyn CNC niestety w praktyce jest często ignorowana. Można zatem zapobiec wystąpieniu awarii i opóźnieniu prac dzięki regularnej konserwacji. Lasery wykorzystywane są obecnie niemal wszędzie do wycinania rozmaitych materiałów, od aluminium po stal nierdzewną, z których następnie powstają różnego rodzaju części. Ważna jest tutaj wiedza o materiałach, które są cięte, temperatura i zachowanie czystości w magazynie oraz umiejętności operatorów. Te czynniki mają duży wpływ na zużycie maszyny. Przy poważniejszych awariach potrzebny jest serwis przecinarek laserowych.
Czynności, które powinni wykonywać operatorzy i serwis przecinarek laserowych:
Wielu producentów maszyn oferuje specjalne programy konserwacji, są jednak cztery podstawowe czynności, jakie użytkownicy maszyn laserowych powinni wykonywać co tydzień.
- Zresetowanie ustawień optyki
Ustawienie optyki niezgodne ze specyfikacją może mieć negatywny wpływ na jej trwałość i jakość cięcia. Po wykonaniu jakichkolwiek czynności na maszynie, należy sprawdzić, czy ustawienia urządzenia zostały przywrócone do pierwotnego ustawienia OEM. Pozwoli to uniknąć problemów. Warto wykonywać kontrolę co tydzień dla pewności właściwego ustawienia optyki.
- Sprawdzenie współosiowości
Trzeba regularnie sprawdzać wyrównanie dysz wewnętrznych i zewnętrznych. W przypadku uruchomienia maszyny laserowej przy niewyrównanych dyszach może dojść do utraty wysokiej jakości cięcia i zmarnowania materiału. Przede wszystkim może to jednak spowodować uszkodzenie maszyny.
- Kontrola chłodzenia
Nowa technologia agregatu chłodniczego ułatwia konserwację maszyn laserowych. Nadal jednak ważne jest, aby operator miał pewność, że cewki skraplacza i filtry są czyste. Jeśli urządzenie ma przestój, woda w agregacie może być bardziej przewodząca. Dlatego ważne jest, aby po dłuższej przerwie w działaniu operator najpierw uruchomił agregat, a dopiero potem laser. W przeciwnym razie może dojść do uszkodzenia rezonatora. Powoduje to konieczność naprawy przez serwis przecinarek laserowych.
- Zachowanie czystości
Utrzymanie czystości maszyny ma kluczowe znaczenie dla dobrej konserwacji zapobiegawczej. Gromadzenie drobnych resztek, smaru lub pyłu na maszynie może mieć negatywny wpływ na jej wydajność. Na przykład brud na listwie przecinarki może spowodować przesunięcie materiału podczas cięcia, co wpłynie na jego optymalizację i ogólną produktywność maszyny.
Wykonując te cztery czynności co tydzień mamy pewność, że przecinarka laserowa jest dobrze dostrojona. Plan konserwacji maszyn musi być właściwy dla konkretnego magazynu. Należy też ostrożnie obchodzić się z urządzeniem do cięcia laserowego, aby utrzymywać produktywność w hali fabrycznej.
Działanie wycinarek plazmowych
Wycinarka plazmowa działa w oparciu o technikę łuku plazmowego, który pali się pomiędzy obrabianym materiałem, a znajdującą się w urządzeniu elektrodą. Duża energia kinetyczna umożliwia cięcie najtwardszych materiałów, nawet wysokostopowej stali i aluminium. Przebijalność podczas poszczególnych prac jest zależna od grubości materiału, oraz jego rodzaju. W przypadku stali kwasoodpornych i nierdzewnych parametry przecinania ulegają zmniejszeniu średnio o około 20 %. Wycinarki plazmowe doskonale sprawdzają się przy cięciu materiałów dobrze przewodzących prąd, właśnie ze względu na wykorzystanie łuku plazmowego. Mechaniczne systemy umożliwiają wycinanie blach grubości do 100 mm. Pozwalają również na szybkie i precyzyjne wycięcie z blachy dowolnego kształtu.
Z uwagi na to, że są to nowoczesne maszyny, stosuje się je w wielu gałęziach przemysłu, w tym między innymi przy budowie dróg, ciężkiego sprzętu i innych stalowych konstrukcji, w pracach budowlanych czy produkcyjnych. Mówiąc dokładniej, wycinarka plazmowa CNC jest używana do obróbki blach, rur, profili, kształtowników czy siatek.
Aby palnik w maszynie działał prawidłowo, niezbędny jest prawidłowy montaż wszystkich jego elementów. Umożliwi to odpowiedni styk elektryczny i prawidłowy przepływ gazu płynu chłodzącego. Materiały eksploatacyjne podczas wymiany części powinny być też odpowiednio przechowywane i zabezpieczone. Zbyt duża ilość smaru uszczelniającego pierścień może prowadzić do zapchania elementu zawirowującego gaz oraz do zanieczyszczenia palnika pyłem metalicznym. Smaru przede wszystkim nie powinno się nakładać na palniki, ponieważ może to prowadzić do zapłonu wewnątrz nich. Wycinarka plazmowa może być wtedy narażona na awarię.
Kolejnym przykładem sytuacji awaryjnej jest pojawienie się nadmiernej ilości żużlu na wycinanym elemencie. Może to być efekt zbyt wolnego lub zbyt szybkiego cięcia. Przy zbyt małej prędkości pojawia się tak zwany “żużel wolnobieżny”, który osadza się wzdłuż dolnej krawędzi detalu. Inną oznaką błędu prędkości cięcia jest zbyt szeroka szczelina oraz pojawianie się nadmiernej ilości rozprysków na górze. Z kolei w sytuacji zbyt szybkiego cięcia, krawędź jest wycinana pod skosem, a wzdłuż dolnej krawędzi gromadzą się małe i twarde grudy żużlu. Jest on bardzo trudny do usunięcia. Gdy wystąpi którekolwiek z opisanych zjawisk powinno to zwrócić uwagę operatora. Należy wtedy skorygować prędkość cięcia, jeśli jednak dojdzie do usterki, niezbędny może okazać się serwis wycinarek plazmowych.
Ważny jest wybór optymalnego czasu wymiany materiałów eksploatacyjnych, ponieważ nie powinno się wykonać tej czynności za wcześnie lub za późno. Praca na zbyt zużytych częściach może doprowadzić do zniszczenia obrabianego arkusza, a także do awarii palnika. Wtedy jedyne wyjście z zaistniałej sytuacji to zamówić profesjonalny serwis wycinarek plazmowych.
Optymalny czas wymiany części można określić na kilka sposobów:
- poprzez analizę dźwięku towarzyszącego cięciu oraz koloru łuku,
- dostrzegając zmiany w wysokości palnika,
- okresowo sprawdzając jakość ciętych detali.
Operator powinien prowadzić odpowiednie zapisy dotyczące trwałości części, dzięki czemu jest w stanie wyłapać odpowiedni moment na kontrolę. Pozwala to uniknąć poważnej awarii.
Z czego jest zbudowana i jak działa wypalarka plazmowa?
Wypalarka plazmowa CNC jest obrabiarką przeznaczoną do cięcia plazmowego blach oraz innych materiałów, poprzez wykorzystanie palnika plazmowego. Za pomocą palnika plazmowego można przecinać wszystkie materiały przewodzące prąd elektryczny takie jak: stal konstrukcyjna, stal wysokostopowa oraz metale nieżelazne. Grubość oraz prędkość ustawienia wypalarki zależy od zastosowanego typu agregatu plazmowego.
Składa się ona z kilku elementów:
- stołu sterowanego numerycznie przy pomocy szafy lub pulpitu sterowniczego.
- agregatu (źródła) plazmowego
- systemu zaopatrzenia agregatu (źródła) plazmowego w gaz plazmowy (np. sprężarka powietrza)
Stół CNC zbudowany jest z:
- konstrukcji ramowej stołu z elementami zabudowy i przestrzenią roboczą
- ruchomej belki poruszającej się po osiach Y- oraz Y+
- suportu z palnikiem (zamontowany na ruchomej belce), poruszającego się po osiach X- oraz X+
- elementów napędu (serwo-silniki, silniki krokowe)
- elementów przenoszenia napędu (przekładnie)
- przemysłowego sterownika CNC
- sterowników mikroprocesorowych
- napięciowego regulatora wysokości palnika THC (odpowiednie ustawienie wysokości palnika to kluczowa sprawa)
- modułów dodatkowych
- systemu wentylacji: filtrowentylacja tradycyjna lub wentylacja wodna.
Wypalarka plazmowa CNC pozwala wycinać elementy o dowolnym kształcie. Działanie urządzenia ma określone zasady. Arkusz blachy należy umieścić się na powierzchni roboczej stołu CNC, następnie wgrać do sterownika urządzenia program cięcia. Po uruchomieniu, urządzenie automatyczne wypala (wycina) fragmenty blach, zgodnie z wgranym programem. Cały proces polega na wykorzystaniu wysokiej temperatury plazmy oraz bardzo dużej prędkości wylotowej gazów. Gdy którakolwiek część wypalarki ulegnie poważnej awarii, warto zamówić specjalistyczny serwis wypalarek plazmowych Ajan Polska.
Akcesoria do wycinarek i wypalarek plazmowych są łatwo dostępne. Tego typu urządzenia są często wybierane przez klientów, ponieważ wycinanie elementów przy ich użyciu, jest bardzo dokładne i precyzyjne. Ich innowacyjna technologia umożliwia szeroki zakres wykonywanych czynności na wysokim poziomie. Wypalarki CNC wykorzystywane są w różnych branżach, na przykład w konstrukcyjnej, zdobniczej, czy też elektronicznej. Obecnie wypalarki plazmowe są najbardziej popularnym rozwiązaniem do procesu cięcia na rynku przemysłowym. Ich główną zaletą jest to, że są jednocześnie szybkie i precyzyjne. Cechuje je także wysokie bezpieczeństwo, ponieważ plazmę zasila czyste powietrze i prąd, więc nie ma ryzyka eksplozji gazów.
Serwis maszyn CNC Ajan - Zębowice, Paszowice, Jawor
Ajan jest doświadczonym producentem nowoczesnych maszyn CNC. Dostarcza m. in. przecinarki plazmowe i laserowe oraz wypalarki plazmowe w technologii HD na potrzeby przemysłu. Firma prowadzi również serwis maszyn CNC, w którym każdy przedsiębiorca uzyska pomoc w razie awarii sprzętu. Regularne przeglądy maszyn ograniczają ich awaryjność, takowe Ajan również wykonuje. Ma też wieloletnie doświadczenie w wieloaspektowym serwisie maszyn CNC.
Siedziba Ajan znajduje się w Zębowicach, zaledwie 1,5 km od centrum Jawora, skąd można dojechać w 4 min. W pobliżu przebiega droga ekspresowa S3, dzięki czemu dojazd do firmy jest prosty i nie zajmuje dużo czasu. Łatwo dotrzeć do Ajan z Legnicy, Bolkowa czy Złotoryi.
AJAN POLSKA zajmuje się montażem i naprawą przecinarek plazmowo-laserowych, a także dostarczaniem części do tych urządzeń. Ponadto świadczy usługi serwisowe głowic 3D i systemów do cięcia rur i kratownic. Jest również producentem części szybko zużywalnych. Oprócz regularnych przeglądów i napraw poważniejszych awarii, oferuje gwarancyjny i pogwarancyjny serwis maszyn CNC.